Music Hungary
Music Hungary-Díj 2024
A legjobb szakmai teljesítményeket idén is díjazzuk!
A Szövetség idén is nagy várakozással jelentette be a Music Hungary-díj jelöltjeinek listáját, folytatva a két éve megkezdett hagyományt, amikor több éves törekvésünk teljesült be a díj megalapításával.
A rangos szakmai díjjal a könnyűzene kiemelkedő tehetségeit és szakembereit szeretnénk elismerésben részesíteni a zenészektől az előadókon át a háttérben dolgozókig, illetve több figyelmet irányítani a zenei szektorra és ennek kiemelkedő teljesítményeire.
A nevezettekből szakmai bizottság és a Music Hungary Szövetség elnöksége állította össze a shortlistet, akik idén Fernbach Erika (Majdnem Híres Rocksuli oktatási programjának szervezője), Gór Annamária (manager, Analog Balaton), Kovács Ákos Dadan (zenekari menedzser), Sándor Dániel (zenekari manager és kiadó), Süli András (Campus Fesztivál programigazgatója), Túri Mónika (Hangfoglaló Program, Tisza Presszó) voltak.
A díjakat november 19-én, a XII. Music Hungary Konferencia & Showcase keretében adjuk át Veszprémben, a Hangvillában.
Shortlist
Facsády Orsolya
Facsády Orsolya a budapesti Turbina klub koncertszervezője és rendezvénylebonyolítója. A booking-feladatok és a programok menedzselése mellett nagyban segíti a vezetőség munkáját is. A Pécsi Tudományegyetemen 2010-ben szerzett diplomát kulturális menedzsment szakon, majd 2016-ban elvégezte a Majdnem Híres Rocksulit. Több nyomtatott és online magazinnál dolgozott, rádióműsorokat vezetett, fesztiválokon színpadmesterkedett és kisebb magyar zenekarokat is menedzselt. A TRIP Hajó vezető koncertszervezőjeként és a Hangfoglaló Program szakmai koordinátoraként szülési szabadságot vett ki az első covid hullám előtt, de a gyerekek mellett szinte folyamatosan tevékenykedett a szakmában. Jelenleg egy négyéves és egy kétéves kislány anyukája.
Fishing on Orfű
Az ország egyik kedvenc könnyűzenei fesztiválja, amely sokak szerint olyan, ahogyan egész évben is élhetnénk. A kiváló koncertek mellett a Fishing nemzenei programjai (fröccs- és sörtúrái, gasztro-programjai, képzőművészeti projektjei, gyerekprogramjai) is messze földön híresek, csakúgy mint borkínálata vagy gasztrofelhozatala. A kommerszre minden tekintetben nemet mondva, szponzorok nélkül, kizárólag a közönség igényeit szem előtt tartva szervezték meg 2024-ben 17. alkalommal Orfűn.
Halász Péter
Halász Péter tinédzser kora óta aktívan részt vesz a magyar zenei életben. Az évek során számos szerepet betöltött a szórakoztató- és vendéglátóipar különböző területein, ezáltal sokrétű tapasztalatot szerzett. A legendás Zöld Pardonban eltöltött 14 év alatt, annak megnyitásától kezdve, dolgozott pultosként, pultfőnökként, foglalkozott a VIP vendégekkel , DJ-ként és programszervezőként. A hely bezárása után csatlakozott az akkor induló Budapest Park csapatához, így a kezdetektől fogva részt vesz a Park életében. A Budapest Parkban 13 éve programszervezőként és színpadmesterként dolgozik, biztosítva, hogy a hely sikeres zenei eseményeknek, programoknak adhasson otthont.
Katrinák Márk
2011-ben 18 évesen megalapította az Emptiness Bookingot Egerben, amellyel a vidéki DIY színteret építette, illetve több magyar zenekarral bejárta Európát. Az egri underground színtér eltűnése (Egál / Egrix klub politikai bezárása) után hamar átkerült székhelye Budapestre, ahol minden klubot megjárt kisebb-nagyobb rendezvényekkel. Közel 8 éve a budapesti Dürer Kert programszervezője, több brand bookere: Totem Tribe, Ubikeklektik, BP Shop.
Évek óta színpadmesterként dolgozik Ozorán és Kolorádó Fesztiválon.
Szabó Zsolt Tschöppy
Szabó Zsolt, vagy ahogy többen ismerik Tschöppy 2010 óta dolgozik a zeneiparban. A kép ellenére nem csak egy sapkát hord, dolgozik színpadmesterként szerte az országban és környékén (Sziget, Electric Castle, Campus, SZIN sok egyéb más mellett), de utazott turné/production managerként olyan zenekarokkal mint a Halott Pénz, az Aurevoir. és a Carson Coma. Covid alatt ő hívta életre a #savethebackstage kampányt, amivel igyekezett azoknak a zeneipari szakembereknek is segíteni, akik kimaradtak a támogatásokból.
Azahriah – Tripla Aréna
Magyarország legnépszerűbb hazai előadója, több mint 330 millió YouTube megtekintéssel és havonta több mint 700 ezer hallgatóval Spotify-on. A fiatal énekes 2018-as pályakezdése óta számos nívós koncerthelyszínt töltött meg – a Budapest Parktól kezdve a Papp László Budapest Sportarénán át a Puskás Arénáig. Ő volt az első magyar előadó, aki nem egy, hanem három teltházas koncertet tartott egymás után a Puskás Arénában, esténként 45,000 néző előtt.
Halott Pénz 20 – Puskás Aréna
2024-ben a Puskás Arénában ünnepelte a Halott Pénz 20. évfordulóját. Több mint egy éves munka előzte meg a jubileumi koncertet, ahol a zenekar és a stáb is kimagasló teljesítményt nyújtott, hogy a produkció örök élmény maradjon mindenkinek.
iamyank – Budapest Park
IAMYANK második, Láttam a jövőt meghalni c. letaglózóan súlyos és egyben felemelő lemeze egyre nagyobb utat járt meg, aminek egyik kétségtelen csúcspontja volt a Budapest Parkos fellépése. A hangerő mellett az intenzív, metsző fények szerves részét képezik a produkciónak, de a napfényes kezdés miatt ezt speciálisan ide, Eva Mora táncművész bevonásával készített vizuállal, öttagú fúvósszekcióval és vendégekkel tették még látványosabbá és felejthetetlenné.
KOBUCI koncertsorozat
Világzenei történetek, teltházas underground esték, népzene a legautentikusabb forrásokból és
komoly blues – erről szól a KOBUCI Kert, a minőségi élő zene és az annak elkötelezett közönség
otthona. Évente mintegy kétszáz koncerten kivételes muzsikosok és százezer látogató találkozása
formálja a főváros egyik legkedveltebb koncerthelyszínének több évtizedes sikertörténetét.
Parno Graszt – Budapest Park
A több mint 30 éve működő zenekar egy szoros családot alkot, amiben a tagok közötti kapcsolat megrendíthetetlen, mivel mindenki mindenkivel rokonságban áll. A cigány zenét játszó banda egyedi színpadi megjelenésével, hagyományos hangszereivel, utánozhatatlan táncos előadásmódjával és bődületes energiájával járul hozzá a közönség garantált, mindent elsöprő hangulatához.
(A zenekar bejárta már szinte az egész világot, koncerteztek Európa szerte, Ázsia több országában, többször az USA-ban és Mexikóban is.)
Ozora Festival
Az O.Z.O.R.A. (Organic Zones of Radiant Atmosphere – Sugárzó légkör szerves zónái) Fesztivál egy egyhetes, pszichedelikus zenei, összművészeti rendezvény, melyet 2004 óta évente, augusztus első hetében rendeznek meg a Fejér vármegyei Dádpusztán. A fesztiválnak otthont adó 145 hektáros területen elsőként az 1999-es teljes napfogyatkozás alkalmából rendeztek fesztivált Solipse Fesztivál néven. 5 évvel később, 2004-ben Sonar Plexus néven megtartották az O.Z.O.R.A. közvetlen elődjét, majd már jelenlegi nevén 2005-től folytatólagosan. Az esemény nyaranta átlagosan 30 ezer fesztiválozót vonz a világ minden tájáról.
Palkovits Edina
motion & visual designer, creative director, VJ
A Hiperkarmától kezdve az Anna and the Barbies-on át Ohnody-ig a magyar zenekarok színe-javával vizuálozott az undergound bugyraiban, színházban és fesztiválok nagyszínpadán egyaránt. Jelenleg az idén jubiláló Margaret Island zenekar vizuálosa, a Magyar Zene Háza, Sziget main stage és a Budapest Parkos birthday party után ezt a látványos szülinapi évet folytatják a BUDAPEST PARK Winterfesten az MVM dome-ban, közben Vecsei H. Miklóssal és a QJÚB zenekarral egy új Radnótis előadás vizuálján dolgozik.
Platon Karataev – Napkötöző a Magyar Zene Háza hangdómban
A Magyar Zene Háza Hangdómjában idén áprilistól van műsoron a Platon Karataev új dalaihoz készült 20 perces vetítés, melynek vizuális világát Székely Ákos teremtette meg. A különleges kupola-vásznon és hangrendszeren 180 fokban vesz körül minket a látvány és a zene, a dalok hallgatása közben pedig nagy utat járhatunk be Nap-templomokon, futurisztikus városokon, katedrálisokon, vagy éppen bolygókat centrifugázó mosógépeken keresztül.
Varga Anita stylist
10 éve dolgozik stylistként, hazai és nemzetközi projekteken. Azahriah 2024-es Puskás Stadion koncertjén közel 150 ezer ember előtt debütáltak színpadi szettjei, míg a Coldplay előzenekaraként fellépő Solére és zenekara számára három egyedi színpadi ruhát tervezett. Fő profilja a reklám- és celebrity styling, gyakran dolgozik olyan előadókkal és zenekarokkal, mint Dzsúdló, Desh, Wellhello, vagy a Follow the Flow, segítve őket karakterük és vizuális megjelenésük kialakításában.
Zsolnay Fényfesztivál
A Zsolnay Fényfesztivál Magyarország első és egyetlen fényfesztiválja, egy olyan négynapos rendezvény, mely organikusan ötvözi a fényfesztiválok szemkápráztató világát utcaművészeti és zenei produkciókkal.
Egy olyan tematikus, összművészeti fesztivált indítottunk útjára 2016-ban, mely Pécs város majd 2000 éves múltjának lenyűgöző hagyatékát a fantázia világával szövi át, színes programjával az impozáns múlt és egy elképzelt jövő határán játékra és gondolkodásra sarkall, értéket közvetít, szórakoztat, és gyönyörködtet.
Banana Records – KEMP Dalszerző Tábor
A 2020-ban Makumi Kamau és Fodor Máriusz által alapított kiadó és menedzsment célja, hogy értékes és előremutató zenei projektekben vegyenek részt. A Banana Recordshoz tartozik többek között Beton.Hofi, Hundred Sins, Kolibri, valamint a tehetség-gondozással foglalkozó KEMP Dalszerző Tábor is.
Koncertek jelnyelvi tolmácsolása
A jelnyelvi tolmácsokból álló csapat évek óta jelen van fesztiválokon, koncerteken. Tevékenységük révén idén már közel 30, a jelnyelvhasználó közösség számára inkluzív zenei esemény valósult meg például a Szigeten, a Budapest Parkban vagy az EFOTT-on, többek között olyan előadók koncertjein, mint a Coldplay, a Bagossy Brothers Company vagy a Carson Coma. Zenei műfajok széles spektrumával és számtalan technikai megoldással dolgoznak, hely- és előadóspecifikusan alkalmazzák ezt az akadálymentesítési formát.
Mátra Hangja
A Fekete Zaj Fesztivál megrendezésének 15. évfordulója alkalmából az eseménynek otthont adó Mátra domborzati formáit hanghullámokká alakította. Az így megszületett hangkészletből a fesztivál visszatérő előadói készítettek exkluzív Mátra-átiratokat, saját stílusukban szólaltatva meg az ország legnagyobb hegységének hangját. Mivel a fesztivál hűséges, évről évre növekvő követőtáborában szép számmal akadnak olyan zenerajongók, akik maguk is aktívan nyúlnak hangszerekhez, adta magát, hogy a Fekete Zaj nyilvános pályázat során a közönséget is felkérje a Mátra hangjának megszólaltatására.
Pátkai Rozina – Re:member
A re:member Pátkai Rozina összművészeti alkotása, amelyben a hang, a mozgókép és a napfény segítségével létrehozott klorofill nyomatok álomszerű emlékművet alkotnak. Ebben a térben az emlékezés és a természet különös szimbiózisban állnak egymással, miközben a múlt és jelen összefonódik. Az alkotás jelenkorunk egyik legfontosabb kérdésével, a kirekesztés és elfogadás témájával is foglalkozik, miközben a művészeti elemek harmóniája az összetartozás és az emlékezet új dimenzióját nyitja meg a néző számára
WMMD – artist2watch & TGE zenész delegáció
artist2watch:
Az artist2watch program független hazai előadók számára jött létre. A WMMD komplex támogatási programja idén hat előadónak segít az előrejutásban, több, mint egymillió forint értékű támogatással. Ezt az összeget klipkészítésre, fotózásra és marketingkommunikációs célokra fordíthatják, emellett szakemberek mentorálják őket.
TGE x WMMD:
A WMMD immár két alkalommal is Európa legismertebb showcase fesztiváljára, a The Great Escape-re juttatta el a feltörekvő hazai tehetségekből álló delegációját. 2024-ben pedig ANUBII$, Beatrick, Buzás Bence, Kollár Dea, Kovács Kristóf, és Viszkeleti Júlia, a Maluridé énekes-dalszerzője voltak a meghívott előadók. A WMMusicDistribution egyre erősödő nemzetközi jelenlétével párhuzamosan lehetőséget nyújt magyar előadók számára, hogy releváns szakmai tapasztalatot szerezzenek külföldön.
Bende Zsuzsanna
Bende Zsuzsanna (Benő) 40 éve a magyar zenei szintér tevékeny résztvevője. 22 éves korától 3 különböző zenekar (Plankton, Rés, Új Nem) frontembereként a 80-as, 90-es évek undergroundjának egyik meghatározó hangja. A rendszerváltás korának legfontosabb zenei klubjában (Tilos az Á) az első magyar női DJ-ként debütál, a hely bezárása után Lajkó Félix managementjében koncertszervezőként tevékenykedik. 2003-tól, azaz a kezdetektől az A38 Hajó zenei programszervezőjeként és egyben a programszervezés vezetőjeként dolgozik. 20 éve férjet is a zenei színtérről választott a legendás amszterdami Melkweg klub alapítója, Cor Schlösser személyében. :)
Bóna Márk
Bóna Márk, Marka, több, mint 20 éve dolgozik az élőzenei szektorban a legendás Kultiplextől elindulva, de dolgozott a Zöld Pardonnál és a Barba Negra Track indulásánál is. Jelenleg fő tevékenysége a Sziget Fesztivál programszerzvezése, de korábban más fesztiválokban is tevékenykedett, mint a VOLT, a Balaton Sound, vagy a kérész életű Ohmydeer.
Mindezek mellett a Majdnem Híres Rocksuli fesztivál akadémiájának kurzusvezetője.
Gellai Gergő
Gellai Gergő több mint 20 éve foglalkozik Pécsett zenei események szervezésével, klubok üzemeltetésével és kiadói tevékenységgel. Nevéhez fűződik a Pécsi Est, az Amper Klub, a Káptalan Kert létrehozása és működtetése, valamint sok más projekt és eseti rendezvény. Ötlete alapján született meg a Made in Pécs Fesztivál, ami minden év első szombatján színpadra állítja Pécs összes működő zenekarát. 2025. január 4-én már 10. alkalommal, egyidőben 10 helyszínen, reggeltől éjszakába nyúlóan több mint 220 pécsi zenekar ad 20 perces koncertet.
Kiss Mónika
A pécsi kulturális élet meghatározó egyénisége, az ország egyik legegyedibb hangulatú fesztiváljának, az Ördögkatlannak az egyik alapítója és főszervezője. Alapítótársával, Bérczes Lászlóval együtt 2019-ben elnyerték az év fesztiválszervezője díjat.
Varga Balázs
Koncertszervezőként kezdte a zenei pályát 25 évvel ezelőtt és azóta a menedzsment, a fesztiválszervezés és az e-kereskedelem kapcsán is tapasztalatot gyűjtött. A TIXA alapítójaként a csapatával együtt folyamatosan a helyszínek, szervezők, zeneipari vállalkozások és előadók értékesítési problémáira igyekszik innovatív megoldásokat találni, legyen az a jegyértékesítés, a merchandising, vagy éppen a készpénzmentesség. A dinamikus árazás kapcsán jelenleg is fut a Tixával egy sikeres pilot projektjük kulturális területen.
Csepelyi Adrienn – Campus 15
Csepelyi Adrienn a Majdnem Híres Rocksuliban végzett 2008-ben, volt a Népszabadság munkatársa és a Népszava kulturálisrovat-vezetője, 2018 óta a WMN újságíró- műsorvezetője. Popfilter című műsora 2017-ben indult a Klubrádióban, 2019 óta podcastként működik. Junior Prima-díjas, Népszabadság-díjas, Hüpátia-médiadíjas, a Szegénységről Méltósággal Sajtódíj különdíjasa. Generációjának egyik legfontosabb kultúraközvetítője. A CAMPUS 15 kötetben – amelyről ő kérte, hogy ne emlékalbum legyen, hanem riportkönyv – a szakmán kívüliek számára is érthető, de a szakma számára is hasznos, átfogó képet ad a fesztiválszervezésről, a munka emberi oldalát és fizikai-mentális kihívásait is érintve.
Lángoló
A Lángoló 2008 óta a magyar zenei élet meghatározó hangja, 2020-tól pedig a technológia világát is bevonva tárja fel a zene jövőjét. Hírek, kritikák, interjúk – mindez hitelesen és szenvedéllyel, a zenei világ iránti mély elköteleződéssel.
László Panna – Refresher
László Panna 2021-ben végzett a Corvinus Egyetem szociológia szakán, 2020-tól pedig a Színház-és Filmművészeti Egyetem televíziós műsorkészítő szakára járt. Tanárai voltak többek között Kolosi Péter, Ács Dani és Máté Kriszta is. 2022. novemberétől a Refresher Magyarországnál dolgozik videós riporterként és junior kreatív producerként. Videóiban egyaránt foglalkozik társadalmi-, és közéleti ügyekkel, divattal és zenével is.
Lil Frakk x Sávlekötő
A Sávlekötőben népszerű magyar előadók dalait és az alkotói folyamataikat szedjük darabjaira: sávonként hallgatunk bele a legnépszerűbb trackekbe, miközben megismerjük, hogy jutottak el a trending listákra és a legnagyobb koncerthelyszínekre. A Sávlekötő Camp című alternatív tehetségkutatónkban pedig feltörekvő dalszerzők és formációk versenyeznek egymással egy alkotótáborban: minden nap új dalt kell írniuk, miközben különböző zenei kihívásokat kapnak.
Németh Róbert
Németh Róbert újságíró, zenész, kis jóindulattal író is, egy regény és több novella szerzője. A HVG újságírója, 2013 óta ír a lapba, melynek korábban kultúra-életmód-rovatvezetője is volt. Első cikkét 1990-ben publikálta a Magyar Narancsban, 1995-től a Wanted magazin szerzője volt, de írt több más hazai lapba is. Az 1995-ben alakult Heaven Street Seven alapítója és tagja a zenekar feloszlásáig, 2015-ig. Három szólólemezt készített. A 2024-ben megjelent Hit, remény és vérontás című Nick Cave-interjúkötet fordítója. Két gyermek apja. Liverpool- valamint Vasas-szurkoló, de nagyon rég nem volt a Fáy utcában.
Budapest Park – Vibe team
A Budapest Park 2023-as évadának egyik kiemelt újítása a Vibe Team létrehozása volt. Az idei, tizenharmadik szezonban kibővített létszámú csapattal dolgoztak, akik speciális képzésen vettek részt, kiemelt hangsúlyt fektetve az érzékenyítésre. Míg a biztonsági szolgálat a látogatók testi épségére ügyel, addig a Vibe Team a lelki biztonság megóvására összpontosít. Gyakorlatilag helyszíni ügyfélszolgálatként működnek: bármilyen probléma vagy kérdés esetén a látogatók segítséget kaphatnak tőlük. Azért vannak, hogy minden felmerülő gondra megoldást találjanak, és a vendégek bizalommal fordulhassanak hozzájuk. Azon dolgoznak, hogy a vendégélményt még magasabb szintre emeljék, és a közönség visszajelzései szerint ezt sikerrel teszik.
Common Vibe x Várkonyi Csibészek
A Várkonyi Csibészek Ózdról indulva hódították meg a hazai és határon túli színpadokat. Hét éve, gyerekként kezdtek zenélni a Common Vibe Egyesület szervezésében. Az egyesület Ózd környéki fiatalok zenei képzésével, mentorálásával és tehetségük fejlesztésével foglalkozik. Kis csapatokat hoznak létre, amiben mindenkinek egy a célja, hogy az együttese meg tudja váltani a világot. Így jött létre a 7 éve folyamatosan formálódó Várkonyi Csibészek zenekar is, amely több mint száz koncertet adott országszerte és a határon túl is. Az egyesület szoros mentori/partneri/baráti viszonyban van a zenekarral, amely a program ékköve. A Várkonyi Csibészek progresszív etno-cooljazz gipsy worldsoulbass stílusú zenéje, garantáltan megtáncoltatja még azt is, aki egyébként az az ücsörgős típus.
Fábián Juli Emlékalapítvány
Az alapítvány célja olyan zenészek támogatása, akik hosszan tartó betegség miatt nem tudnak fellépni-alkotni-dolgozni, így elesnek a pénzkereset lehetőségétől. Az alapítvány másik célja az énekesnő emlékének ápolása.
Az alapítók és a kuratórium tagjai mind Juli legközelebbi személyes köréből kerültek ki, rokonok, családi barátok, illetve Szepesi Mátyás a kuratórium elnöke. A tanácsadó testületben Juli legfontosabb zenésztársai, illetve egészségügyi területen mozgó szakemberek kaptak helyet, akik azonban nemcsak Juli életének fontos szereplői, hanem olyanok is, akik kellő szakmai rálátással rendelkeznek a támogatásokkal kapcsolatos döntéshozatalról.
Gryllus Dániel
Gryllus Dániel az idén 55 éves kétszeres Kossuth díjas Kaláka együttes vezetője, muzsikusa, egyik zeneszerzője. A Kaláka több száz énekelt verse mellett ők jegyzik szerzőként a Magyar népmesék és más rajzfilmsorozatok muzsikáját is. Legújabb munkája, a nyolcadik szerzői lemezként megjelent, Lackfi Jánossal közösen írt Itt járt a földön c. egyedi hangszerelésű albuma.
SafeSpace
Takács Dalma, művészetterapeuta és Autogén Tréning relaxációvezető, eredeti szakmája szerint újságíró. A segítő szakmához személyes tapasztalatai vezették el. A pánikbetegséggel folytatott 20 évnyi küzdelme sarkallta arra, hogy keressen egy módszert, amivel támogathatja sorstársait. A foglalkozásain a művészetterápia eszköztárával dolgozik, elsősorban képzőművészettel, dalszövegekkel, zenei betétekkel. Különösen foglalkoztatja az, hogyan oldható alkotással a művészethez kapcsolódó teljesítményszorongás és hogy fokozható a flow-élmény – ebben a szemléletben tartott idén workshopot többek között a KEMP dalszerző táborban is.
Beck Zoli irodalmi estjei
Az elmúlt másfél évtizedben a dalszerző-előadó a színpadi közlés sokféleségével kísérletezik. Alapvetően a kortárs irodalom felől (tk. Rájátszás, Háy come Beck, beck&grecsó, Itt maradtam az éjszakában (Esti Kornél), 30Y Resti) fogalmazva át a populáris zenei megszólalást. Színpadi munkái közül innen tekintve kiemelkedik a “nemzedék nélküli ember” című előadása, ahogyan irodalom és zene találkozik Szűcs Krisztiánnal játszott Másnap című előadásában éppen úgy, mint Vecsei H. Miklóssal közös Kártyajáték című pódiumestjében.
Budapest Orchestra Project feat Jazzation – Macskafogó
A Budapest Orchestra Project és a Jazzation által megálmodott “Macskafogó” élőzenés filmvetítés koncepciója 2023-ban született, majd 2024-ben került bemutatásra a Magyar Zene Házában, ezt követőleg a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon. A projekt fő célja a film zeneszerzője, Deák Tamás (akinek a Macskafogó mellett a Dr. Bubót és a Mézga családot is köszönhetjük) munkásságának reflektorfénybe helyezése, a magyar big band kultúra és a hazai jazz népszerűsítése, valamint az idén 110 éves magyar animáció ünneplése. A produkció igazi közönség kedvenccé vált, amit mi sem bizonyít jobban mint 3 teltházas este, 4,000 néző, és egy nagyszabású országos turné 2025-ben.
Co-lee bemutatja: Cirque de Margaret
A Cirque de Margaret a hiphop és a cirkusz világának egyedülálló fúzióját hozta létre a Margit-szigeten. Az úttörő megoldásokkal, zöldmezős helyszínen megvalósuló egész napos minifesztiválon a hazai alternatív hip hop szcéna kiválóságai mellett animátor bohócok és artisták szórakoztatták a látogatókat. Az este csúcspontjaként kiállítások Co Lee lélegzetelállító cirkuszi mutatványokkal átszőtt nagykoncertjét tekinthette meg a közönség.
Magyar Zene Háza: Dívák és Ikonok
A Dívák & Ikonok kiállítás a sokak által ismert és csodált előadóművészeken keresztül tárta fel a dívajelenséget a nézők számára: megismerhettük, hogyan változott a nők társadalmi megítélése az elmúlt 150 évben, hogyan indultak el a nemi és faji egyenjogúsági mozgalmak, és mindeközben hogyan formálódott a nők előadóművészetben betöltött szerepe.
A világ legnagyobb iparművészeti- és design múzeumából, a londoni Victoria and Albert Museumból (V&A) érkező tárlatot a Zene Háza magyar vonatkozású tartalommal, hazai előadóművészek történetével is kibővítette, így a hazai közönség izgalmas párhuzamokat és ellentéteket fedezhetett fel a nemzetközi és hazai dívák történetében.
A kiállítás több száz nemzetközi és magyar sztár személyes tárgyain és eredeti fellépőruháin keresztül mélyült el a dívák életében. Rihanna, Björk, Lady Gaga, Billie Eilish, Sade, Janelle Monáe, Janet Jackson, Whitney Houston, Doja Cat, Missy Elliott, Lauryn Hill, PJ Harvey, Patti Smith, Maria Callas, Marilyn Monroe, Edith Piaf és mellettük magyar szátok, mint Blaha Lujza, Karády Katalin, Marton Éva, Koncz Zsuzsa, Péterfy Bori, és még sok más előadó története is megjelent a tárlaton.
Martin Wanda & Martin Gábor: Az örök fiatalság balladája
Martin Wanda fotográfus és édesapja, Martin Gábor fotográfus húszas éveit és húszas éveik bulizásait négy évtized és sok ezer kilométer választja el. Wanda napjaink Kelet-Londonjában, Gábor pedig az 1960-70-es évek Békéscsabáján fotózta a szórakozó fiatalokat.
Habár a két időpont és helyszín elméletben aligha lehetne távolabbi egymástól, a hasonló technika (fekete-fehér 35mm-es negatív), a visszatérő divat és hajviseletek miatt ezen párba állított fényképeknél néha erősen kell koncentrálni, hogy melyik készült most és melyik negyven évvel ezelőtt (néhány rejtett részlettől eltekintve mint egy-egy okostelefon, laptop vagy éppen Lenin portréja a DJ pult mögött). A párhuzamba állított képanyag ugyanis arról árulkodik, hogy a kikapcsolódás utáni vágy, a szerelem, a táncolás, a hétköznapokról való elfeledkezés vágya, időtlen és politikai rezsimektól és érától független egyetemes vágyak.